SON EKLENENLER

 Necmeddin Erbakan Üniversitesinde kişiye özel ilana EBS'den tepki!

Necmettin Erbakan Üniversitesi’nin öğretim üyesi alım ve atama ilanında YÖK’ün kararını yok saydığı ortaya çıktı. Üniversitenin resmi internet sayfasında yer alan öğretim elemanı alım ilanında özel şartlar kısmı yer alırken, Meram Meslek Yüksekokulu Mülkiyet Koruma ve Güvenlik Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Bölümüne bir öğretim üyesi alımı için kişiye özel ilan dikkat çekti.
20 Ocak 2022 15:11

İlanda alınacak öğretim görevlisi için ALES ve Yabancı Dil Sınavı istenmezken özel şart olarak ise şunlar istendi:

*Acil Yardım ve Afet Yönetimi veya Sosyal Hizmet veya Halkla İlişkiler Tanıtım bölümü lisans mezunu olmak. Bu alanların birinde tezli yüksek lisans yapmış olmak.

* Belgelendirmek kaydıyla yükseköğretim kurumlarında en az 5 yıl deneyim sahibi olmak.

İlana Tepki gösteren Eğitim-Bir-Sen Konya 2 Nolu Üniversiteler Şubesi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 Necmeddin Erbakan Üniversitesinin medyada tartışılan 27.12.2021 tarihli öğretim görevlisi ilanına dair; Saygın bir siyasi ve akademik kimlik olan Necmeddin Erbakan ve O'nun adını taşıyan üniversitemizin böylesi bir olayla anılması fevkalede rahatsız edicidir, Bizleri üzmüştür.

Medyada yer alan isme tahsisli ilan ile ilgili olarak akademik boyutu ayrıca değerlendirilmek kaydı ile;

Dün icra edilen2022 Basınla Buluşma programında da kalite vurgusunun sunumda kritik rolü dikkate alındığında;

Akademik yükseltilme yönetmeliklerinde ve geçmiş dönemdeki öğretim/araştırma görevlisi ilanlarında 'kalite' vurgusu belirgin iken ve çoğu zamanYÖK çerçeve metinlerinden daha yüksek kriterler (ALES, DİL gibi) ilanlarda yer alırken,

ALES, Yabancı Dil, öğretimsel/mesleki tecrübe gibi kriterler ilanda dikkate alınmamıştır. Ayrıca bahse konu ilanda kişiselliğinin açıklığı da değerlendirildiğinde İlan; Üniversitenin vurgulanan 'Kalite' önceliği ile çelişmektedir.

Üniversite yönetiminin bu çelişkiyi kamuoyuna izah sorumluluğu yanında ilanın iptali, amme vicdanının teskini açısından mecburiyettir.

Bu açıklamanın, Sendikamızın Kamu Davranışı Kontrolorü işlevi boyutunda bir mesuliyet ifası olduğunu; Kamuoyuna saygı ile duyururuz.

 

 

SENDİKA BÜLTENİ

AKADEMİ DÜNYASI SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER