SON EKLENENLER

Memur toplu sözleşmesi için Çalışma Bakanı'ndan ilk açıklama!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 6. Dönem Toplu Sözleşme öncesinde Memur-Sen Genel Merkezi’ne ziyarette bulundu.
15 Haziran 2021 15:11

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 6. Dönem Toplu Sözleşme öncesinde Memur-Sen Genel Merkezi’ne ziyarette bulundu.

ÇALIŞMA BAKANI'NDAN KRİTİK ZİYARET

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Memur-Sen Genel Merkezi’ni ziyaret etti. Ziyaret kapsamında gerçekleşen görüşmede, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Genel Başkan Yardımcıları ve bağlı sendikaların genel başkanları yer aldı

HANGİ KONULAR ELE ALINDI

Ziyaret kapsamında yapılan görüşmede çalışma hayatı, kamu personeli ve mevzuatı, 6. Dönem Toplu Sözleşme kapsamında yapılacak hazırlıklar ve ön çalışmalar ele alındı.

MEMURLARIN BEKLENTİLERİ YÜKSEK

6. Dönem Toplu Sözleşme’de beklentilerin yüksek olduğunu ifade eden Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, “Geçtiğimiz toplu sözleşmede kamu görevlilerinin beklentilerini karşılayan sonuçlar çıkmamıştı. Önümüzdeki toplu sözleşmede hem kazanımları hem de süreci açısından beklentileri karşılayan bir toplu sözleşme olmasını ümit ediyoruz. Bu anlamda Kamu Görevlileri Sendikaları Heyeti olarak bu toplu sözleşmeden beklentimiz yüksek” diye konuştu.

Toplu Sözleşme’nin daha verimli geçmesini sağlayacak önerilerini paylaşan Yalçın, “Toplu Sözleşmede sürenin yetersizliği ciddi bir sorun. Sürecin önceden başlatılması işi kolaylaştıracaktır. Masada tutanak tutulması sürecin sonunda yaşanabilecek tartışmaların önüne geçecektir. Önceki dönem toplu sözleşmelerde yasadan kaynaklı olarak yaşanan kör noktalar karşılıklı mutabakat içinde aşılabilir” şeklinde konuştu.

'TELAFİ İÇİN İYİ BİR FIRSAT'

Kamu görevlilerinin enflasyon karşısında ciddi kayıplar yaşadığının altını çizen Yalçın, “Kamu görevlileri gelir kaybı yaşıyor, 2021’in Ocak ayında maaşlara hakem heyeti kararı gereği%3 oranında zam yapıldı. Ancak daha 5. Ayda ortaya çıkan enflasyon%6,38 oldu. Toplu Sözleşme bu kayıpları telafi etmek için iyi bir fırsat. Bu fırsatın değerlendirileceğini ümit ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Toplu Sözleşmede Sözleşmeliler Konusunda Bir Çözüm Üretmeliyiz”

Geçtiğimiz KPDK’da karar verilen ancak uygulamaya konulmayan sözleşmeli istihdam ile ilgili sorunları ele alacak komisyon kurulması ile ilgili konuşan Yalçın, KPDK’da sözleşmelilerle ilgili komisyon kurulmasıyla ilgili çalışmanın yapılmasını kararlaştırdık. Henüz komisyon kurulmadı. Bu konudaki açığı da bir an önce kapatmalıyız. Toplu sözleşmede sözleşmeliler konusuna da bir çözüm üretmeliyiz” dedi.

'KPDK KARARI HAYATA GEÇİRİLSİN'

Yalçın çözüm bekleyen sorunların toplu sözleşmede daha detaylı ele alınması gerektiğine vurgu yaparak “Görevde yükselme ve Unvan Değişikliği sınavları konusunda 3 yılı geçmeyecek şekilde kurumlara çerçeve çizme konusunda yönetmeliklerde yapılması gereken değişikler konusunda aldığımız KPDK kararı da bir an önce hayata geçirilmelidir” diye konuştu.

HİZMET KOLU TALEPLERİ

Yalçın sözlerini şöyle sürdürdü: “Hizmet kolu talepleri ve teklifleri konusunda kamu kurumlarının personel Genel Müdürlükleri ile ÇSGB tarafından yapılan süreci kolaylaştırmaya yönelik atılan adımı önemsiyoruz. Devamlılığı masayı kolaylaştıracak, toplu sözleşmenin kazanım üretme fonksiyonunu arttıracaktır”

BAKAN BİLGİN 'BEKLENTİ VE TALEPLERİN FARKINDAYIZ'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise Memur-Sen’in çalışma hayatında önemli bir paydaş olduğunu dile getirerek “Kamu görevlilerinin beklenti ve taleplerinin farkındayız. Sorunlu alanları kamu görevlilerinin stresli olduğu konuların bilincindeyiz. Ancak bunları birlikte çözeceğimize inanıyorum. İstişare ve birliktelikle çözülmeyecek hiçbir sorun yoktur. İnşallah önümüzdeki Toplu Sözleşme Görüşmelerinin de bu anlamda faydalı ve verimli geçeceğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

SGKREHBERİ

AKADEMİ DÜNYASI SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
Cemal
Artık pıcak kemige saplandı memursen başkanı neolacak bari yeni görüşmelerde Agustos memurzamgörüşmelerinde %27alırsan cok iyiolacak memursen buseferde iyibir zam alamazsa istifa etmesi dogru olur hükümet genekandırırsa enfelasyonla manfılasyonla seni kandıracaksa sen hiçmasaya oturma yalcın gene görüşmede memurlarınhaklarını iyibir zamalamazsa istifa etmen endogruolur calışmasosyalbakanı zeminyoklamış genememurlarınadına görüşme yapacak şahsı kandıracakgibi tümmemurların vebalı yalcına hükümete iyibirzam vermezlerse memurların bedduası agırolur agustos görüşmelerde vebalvar sorumluluk var hükümet e güveniyoruz diyoruz verilenzammabak enfelasyona göre ve %3sonuç eldevar sıfır memurlargene ac sefil hale bırakılmak üzereAgustos memur görüşmelerinde memurların istedigigibi olurinşallah
Cemal
İşimiz zor memursen başkanı Agustos görüşmelerinde memurların istedigi zamoranını genealamayacak yalcınbey enfelasyondan dogan kayıpları istesene emeklimaaşına yansıyacak şekilde zamalsana abüdük gübüdük isteklerde bulunma zam oranı enaz %27olması lazım memurlar rahatnefes alması icin bu %27 zammı alman lazım yoksam tümmemurların bedduası yalcına vebalda yalcına memursenbaşkanına cünkü memurlar seyyanen zam almasılazım memurların bukayıpları verilecek zamla giderilmeli memurlar yalcının ikiyakasına yapışır rezilederler kurtaramaz
SON EKLENEN HABERLER