KOCASINA YUMRUK ATTI, MAHKUM OLDU

Bir boşanma davasının temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, emsal bir kararla kocasına yumruk atan kadını kusurlu buldu.
08 Aralık 2019 12:54

Bir süredir eşinden ayrı yaşayan kadın, eşyalarını almak için eve döndü. Çift arasında çıkan tartışmada öfkesine hakim olamayan kadın, kocasının göğsüne yumruk attı. Komşuların araya girmesiyle sakinleştirilen çift, Aile Mahkemesi'ne müracaat ederek boşanma davası açtı. Mahkeme, kadının boşanma davasını kabul etti. Boşanma davasıyla birlikte maddi ve manevi tazminat talebi de reddedilen koca ise kararı temyiz etti. Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, Kararda, "Erkeğin birleşen boşanma davası yönünden yapılan incelemede, toplanan delillerle davacı-davalı kadının eşyalarını almak için ortak konuta geldiğinde, eşine hakaret ettiği, eşinin göğsünü yumrukladığı anlaşılmaktadır. Bu halde taraflar arasında ortak hayatı temelinden sarsacak derecede ve birliğin devamına imkan vermeyecek bir geçimsizlik mevcut ve sabittir. Olayların akışı karşısında davalı-davacı erkek dava açmakta haklıdır. Bu şartlar altında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın artık kanunen mümkün görülmemesine göre, davalı-davacı erkeğin davasının da kabulü ile boşanmaya karar verilecek yerde, yetersiz gerekçe ile erkeğin davasının reddi doğru bulunmamıştır. Kararın bozulmasına oy birliği ile karar verildi" denildi.

TRT

AKADEMİ DÜNYASI SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
ahmetdemokrat
yazıklar olsun .şiddete herkes karşı ama kadınlar ayrcımcılık kanunlarını arkalarına kocaya şiddet, en çok da psikolojik şiddet uyguluyor.ancak ülkemiz kurumları kadının kocaya yaptığı şiddeti görmezden geliyor, hafife aliyor, dalga geçiyor.hatta buna rağmen kadını haklı yaparak tazminat nafaka, vb hakları haksızca almasına vesile oluyor.aslında az da olmayan erkeğe şiddette gözler kapalı, kadına şiddette kadın bakanlığı seferber olmakta. eyyamcı yazarlar ve gazeteler ile feminist bayan gazetecilerde katılmakta.pozitif ayrımcılık değil, resmen cinsiyet ayrımcılığı son gaz devam etmekte ülkede.