SON EKLENENLER

Kamuya borcu olanlar dikkat !

Gecikme zammı %3,5’e çıktı. Kamu alacakları için uygulanan gecikme zammı ile tecil faizinde artışa gidildi.
15 Kasım 2023 08:00

Resmî Gazete’nin dünkü sayısında yayınlanan kararlara göre, kamu alacakları için uygulanan gecikme zammı yüzde 2,5’ten yüzde 3,5’e çıktı. Böylece kamu alacaklarının tahsilinde uygulanan gecikme zammı oranı, her ay için ayrı ayrı uygulanmak üzere yüzde 3,5’e yükselmiş oldu. Öte yandan amme alacaklarında yıllık yüzde 24 olarak uygulanan tecil faizi oranı yüzde 36 olarak belirlendi.

Kamuya borcu olanların yaptıkları başvurulara dayanılarak tecil edilen amme alacaklarına yıllık yüzde 36 tecil faizi uygulanacak. Tebliğin yayımı tarihinden önce yapılan müracaatlara dayanılarak tecil edilecek olan amme alacakları ile tebliğin yayımı tarihinden önce tecil edilmiş ve tecil şartlarına uygun olarak ödenen amme alacaklarına tecil şartlarına uygun olarak ödendikleri sürece müracaat tarihlerinden itibaren eski tecil faizi oranı uygulanacak.

Tebliğin yayın tarihinden önce tecil talebinde bulunulmuş ve talep kabul edilerek tecil edilmiş amme alacaklarına yönelik tecilin ihlal edilmiş olması ancak yeni talepler üzerine yeniden tecil yapılması hâlinde, bugüne kadar eski tecil faizi oranı, tebliğin yayımı tarihinden sonra ödenmesi gereken taksit tutarlarında ise yüzde 36 tecil faizi geçerli olacak.

TGRT HABER

AKADEMİ DÜNYASI SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER