SON EKLENENLER

EĞİTİM SEN: BUGÜN YÖK'ÜN KALDIRILMASI YETERSİZ

YÖK'ün 42. kuruluş yıl dönümünde açıklama yayımlayan Eğitim Sen; üniversitelerin 12 Eylül cuntacılarının dahi tahayyül edemediği düzeyde piyasacı, otoriter ve muhafazakar hale getirildiğini vurguladı.
06 Kasım 2023 16:41

Eğitim Sen Genel Merkezi, Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) kuruluş yıl dönümünde yaptığı açıklamada, 12 Eylül askeri darbesinin ürünü olan ve üniversitelerin baskıcı, kontrolcü ve yasakçı bir yönetim aklına teslim eden YÖK'ün bugün 42 yaşında olduğunu hatırlattı ve tek adam rejimiyle YÖK'ün temsil ettiği yönetim aklının artık tüm üniversitelere yayıldığına vurgu yaptı.

AKP iktidarının seçim dönemlerinde demokratikleşme vaatleri arasında YÖK'ün kaldırılmasının yer aldığını hatırlatan Eğitim Sen, durumun başka bir boyut kazandığını belirterek, "Rektörlerin doğrudan cumhurbaşkanı tarafından atanması ve görevden alınmasıyla sonrasında YÖK’ün temsil ettiği yönetim aklı, artık tüm üniversitelere yayılmış ve en basit ifadeyle her üniversitenin başına bir YÖK atanmıştır" ifadelerini kullandı.

ÜNİVERSİTELER, 12 EYLÜL CUNTACILARININ DAHİ TAHAYYÜL EDEMEDİĞİ DÜZEYDE PİYASACI, OTORİTER VE MUHAFAZAKAR

Açıklamada, "Bugün üniversitelerimiz 12 Eylül cuntacılarının dahi tahayyül edemediği bir piyasacı, otoriter ve muhafazakâr bir akılla yönetilmektedir. Ekonomik ve siyasi hesaplarla yürütülen 'her ile bir üniversite' projesinin de etkisiyle son 20 yıl içinde devlet üniversitesi sayısı 53’ten 129’a toplam üniversite sayısı ise 76’dan 208’ye çıkmıştır. 2002-2003 eğitim ve öğretim yılında toplam öğretim elemanı sayısı 76 bin 90 iken 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında bu sayı 184 bin 566’ya ulaşmıştır. Aynı dönemde öğrenci sayısı 1,9 milyondan 7 milyona ulaşmıştır. Ancak üniversite sayısı ve öğrenci sayısındaki hızlı artışa rağmen, yükseköğretim bütçesinin söz konusu artışı karşılayabilmesi mümkün olmamış, üniversiteler kendi gelirlerini yaratmaya zorlanmıştır" denildi.

AKP iktidarının üniversitelere dair söyleyebildiği tek şeyin rakamlar olduğu belirtilen açıklamada, "Bugün de artan üniversite sayıları, öğrenci sayıları ve yayın sayılarıyla üniversitelerin durumunu parlatılmaya çalışılacaktır! Ancak nicel büyüme nitelik artışını beraberinde getirmemiştir. Aksine, üniversiteler ağır bir yıkıma maruz kalmış, ciddi bir nitelik kaybı yaşamıştır! Çünkü demokratik bir siyasal iklim olmadan akademik özgürlüklerin, düşünce ve ifade özgürlüğünün var olabilmesi mümkün değildir. Dolayısıyla da üniversitelerin gücü demokrasinin ve evrensel hukuk ilkelerinin yaşamdaki gücüyle doğru orantılı olduğu gerçeği karşımızda durmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

BUGÜN YÖK'ÜN KALDIRILMASI YETERSİZ

Açıklamada şöyle denildi:

"Bugün, Türkiye üniversitelerinde özgürce bilimsel bilgi üretmek, hakikati aramak, sanat ve felsefe üretmek yasaktır! Bugün Türkiye üniversitelerinde serbest olan tek şey, siyasi iktidarca makbul görüleni üretmektir! Bugün Türkiye’de üniversiteden, akademiden, eleştirel ve özgür düşünceden bahsetmek imkânsız hale gelmiştir!

Eğitim Sen olarak belirtmek isteriz ki bugün sadece YÖK’ün kaldırılması yetersiz olacaktır! Bu düzenin köklerinden sökülüp atılması ve bugüne kadar uygulanan politikaların terk edilmesi artık bir zorunluluktur!"

Açıklamada ayrıca, üniversitelerdeki durumun daha iyi anlaşılabilmesi için 14-15 Ekim 2023 tarihlerinde gerçekleştirilen Eğitim Sen Üniversite Temsilciler Kurulunun sonuç raporunu paylaşıldı.

SENDİKA BÜLTENİ

AKADEMİ DÜNYASI SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
SON EKLENEN HABERLER