BİNGÖL ÜNİVERSİTESİ’NE İKİ BÖLÜM DAHA KAZANDIRILDI

Bingöl Üniversitesi’nin Beslenme ve Diyetetik Bölümü ile İç Mekân Tasarımı bölümlerinin açılması talebi YÖK tarafından onaylandı. Açılan iki bölüm de önümüzdeki dönemde öğrenci alabilecek.
02 Haziran 2020 22:23

Son dört yılda 100’e yakın bölüm ve programı bünyesine katan Bingöl Üniversitesi, iki yeni bölümü daha bünyesine kattı. Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde Beslenme ve Diyetetik Bölümü ile Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu bünyesinde İç Mekân Tasarımı Programını açılması için YÖK’e yaptıkları talebin uygun görüldüğünü açıkladı.

8 Fakülte, 5 Meslek Yüksekokulu, 2 Yüksekokul, 5 Enstitü bünyesindeki yüzlerce bölüm ve program ile öğretim hayatına devam eden Bingöl Üniversitesi’ne kazandırılan Beslenme ve Diyetetik Bölümüne 60 öğrenci kontenjanı uygun görülürken, İç Mekân Tasarımı Programı da 30 öğrenci kontenjanı uygun görüldü.

Her iki bölümün de Bingöl’e hayırlı olmasını dileyen Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Her iki bölümümüz de önümüzdeki yıl öğrenci alacak. İki yeni önemli bölümü daha Üniversitemize kazandırdığımız için mutluyuz. Üniversitemizi daha da ileriye taşımak için elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz” dedi.

Beslenme ve sağlık ilişkisinin çağımızda daha net anlaşılmasıyla daha da önem kazanan Beslenme ve Diyetetik bölümünün önleyici, koruyucu süreçler ve hastalık tedavi uygulamalarında mesleki önemi de son zamanlarda artmaktadır.

Önlisans programı olan İç Mekân Tasarımı Programı da son zamanlarda ilginin arttığı bölümlerden biri. Mekânın ölçülerine göre tasarlanması, malzeme ve uygulama seçimi, donatıların mekân ile uyumu, iç mekânın çevresi ve cephesi ile uyumu gibi konuları kapsamına alan bölümden mezun olanlar; Mimarlık, Geleneksel Türk El Sanatları ile İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı gibi lisans bölümlerine DGS ile geçiş yapabilmektedir.

akademidunyasi.net
Bu haberin tüm hakları akademidunyasi.net'a aittir. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

AKADEMİ DÜNYASI SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #