100 BİN KİŞİYE EMEKLİLİĞİN YOLU AÇILDI!

Yaş şartı ve prim eksiği nedeniyle emekli olmayan SGK'lılara müjdeli haber geldi. Gündeme gelen düzenlemeyle, emeklilik yaşını doldurduğu halde çeşitli sebeplerle işsiz kalıp prim miktarını dolduramayan 100 bin kişiye emekli olmanın yolu açılacak.  
23 Nisan 2019 23:23

Yaş şartını yerine getirdiği halde prim eksiği olan ve çalışamayan 100 bin kişiye emekli olmanın yolu açılıyor.
Yapılandırma kanunuyla daha önce, geçmişe dönük olarak borçlanan Bağ-Kur'lulara yaş, yıl ve prim şartını yerine getirmeleri halinde emekli olabilme fırsatı verilmişti.

Borcunu öde emekli ol
Şimdi SGK'lılar için de aynı imkanın getirilmesi gündemde. Daha önceden bu konuyla ilgili bir müjde verilmişti.
Düzenleme çıkarsa, emeklilik yaşını doldurduğu halde çeşitli sebeplerle işsiz kalıp prim miktarını dolduramayan, iş bulup çalışamayan daha doğrusu yaşı ilerlediği için iş verilmeyen 100 bin kişiye emekli olmanın yolu açılacak.

1800 gün şartı
Çalışmayla öncelikle eksik primi olanlara borçlanma imkanı getirilmesi öngörülüyor.

Bu durumda belli bir süre hizmet şartı aranabilecek.
 
Örneğin, en az 1800 gün prim istenecek. Bu formülde yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp 1800 ve üzerinde primi olanlar eksik süreyi borçlanma yoluyla ödeyerek emekli olabilecek.

Ancak borçlanma yoluyla emeklilik için yasa çıkması şart.

SGKREHBERİ

AKADEMİ DÜNYASI SAYFASINI
YORUMUNUZU YAZIN ...
Farklı olanı seçin:
# # # # # #
Dursunlu
Bizim gunahimiz nedir o zaman 8300 gün prim 27 yıllık sigorta, böyle birşey yapılırsa bu haksızlık olmaz mı? Biri bana bunun cevabını versin. Bizler özel sektörde it gibi çalışıyoruz. Yaşımız 47 olmuş daha da 6 senemiz var. Insallah çıkarırlar da direk bize mahkeme yolu açılır.
ilker
Sitemizde küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, yabancı karakter kullanılan ve suç teşkil eden yorumlar yayınlanmamaktadır. Yorumunuz yukarıdaki gerekçelerden herhangi biri nedeniyle yayınlanmamıştır.
ayla
ssk lı 50 yasında bayanım üç yıldır bagkur pırım borcu oduyorum ssk dan emekli olmak için yasanın cıkmasını dört gözle bekleyen 100 bin insandan birıyım sesimizi gercekten duyun yazılarda kalmasın .
salim
yasa ne zaman çıkacak
Lütfi
Yasaçıksın ondan sonra müjdede açıldı diyorsun sonunda yasaçıkarsa dalga geçmeseniz iyi olur hakkınızda iyi düsünmüyoruz